نمایش محتوای وب نمایش محتوای وب

 

سوالات متداول

 

سوال: موقعیت جغرافیایی کتابخانه در دانشگاه کجاست؟

جواب: ساختمان کتابخانه مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان در قسمت شمال واحد در مجاورت دانشکده های هنر و معماری و علوم پایه قرار گرفته است.

 

سوال: کتابخانه مرکزی چه بخش هایی دارد؟

جواب: کتابخانه  مرکزی  متشکل از 8 بخش کلی مخزن، امانات، جستجوی رایانه ای، مرجع و نشریات، اسناد و پایان نامه ها و بخش تخصصی هنر و معماری و خدمات فنی و کتابخانه تخصصی علوم پزشکی و پرستاری  تشکیل شده است.

 

سوال: چگونه می توان از منابع کتابخانه استفاده کرد؟

جواب: همه دانشجویانی که اقدام به ثبت نام در دانشگاه نموده و دارای کارت دانشجویی هستند می توانند با مراجعه به کتابخانه و درخواست عضویت در کتابخانه از منابع موجود استفاده نمایند.

 

سوال: شرایط عضویت در کتابخانه چیست؟

جواب: فتوکپی کارت دانشجویی دارای تاریخ اعتبار، یک قطعه عکس جدید، یک برگ فیش بانکی به مبلغ پنج هزار تومان به شماره حساب سیبا 0107300730004 و پر کردن فرم عضویت

 

سوال: برای عضویت در کتابخانه به کجا مراجعه کنم؟

جواب: جهت ارائه مدارک برای عضو شدن در کتابخانه به ساختمان کتابخانه مرکزی، بخش امانت و مخزن در طبقه  پایین ساختمان کتابخانه مرکزی مراجعه فرمایید.

 

سوال: آیا دانشجویان میهمان نیز می توانند عضو کتابخانه شوند؟

جواب: بله. دانشجویان میهمان یا انتقال موقت با سپردن ودیعه به مبلغ  100 هزار تومان می توانند عضو شوند و به هنگام مراجعه به واحد مبداء خود در صورت نداشتن کتاب نزد خود و جریمه دیرکرد مبلغ ودیعه بازگردانده خواهد شد.

 

سوال: من فارغ التحصیل شده ام و می خواهم همچنان از کتابخانه استفاده کنم آیا امکان دارد؟

جواب: بله دانشجویانی که فارغ التحصیل شده و با کتابخانه تسویه نموده اند مشروط به داشتن کارت عضویت در کانون فارغ التحصیلان و همچنین داشتن کارت باشگاه پژوهشگران جوان با سپردن ودیعه می توانند به عضویت کتابخانه درآیند.

 

سوال: چند جلد کتاب می توانم به امانت ببرم؟

جواب: در مقاطع کاردانی و کارشناسی 2 جلد به صورت همزمان به مدت 15 روز، در مقطع کارشناسی ارشد 3 جلد به مدت 21 روز و مقطع دکتری و اساتید 4 جلد به مدت 30 روز.

 

سوال: آیا می توان کتاب های امانت گرفته شده را تمدید کرد؟

جواب: بله ،  اگر کتاب امانت گرفته شده را قبل  و یا روز مقرر به کتابخانه برگردانید و تاخیر در بازگشت نداشته باشید، حداکثر یک دوره دیگر نیز قابل تمدید می باشد، در غیر اینصورت خیر. 

 

سوال: در صورت عدم بازگرداندن منابع امانتی در موعد مقرر چگونه عمل می شود؟

جواب: با توجه به مطالعه شرایط عمومی کتابخانه به هنگام عضویت در برگه فرم عضویت و امضا عضو و پذیرفتن شرایط مذکور به ازاء هر روز دیرکرد 100 تومان جریمه محاسبه می گردد و اگر روزهای دیرکرد منابع امانت گرفته شده بیش از 3 ماه شود عضو تا تسویه کلی مبلغ دیرکرد، به حالت تعلیق  استفاده از کتابخانه درخواهد آمد

نکته: در نظر داشته باشید که تخصیص جریمه فقط یک عامل بازدارنده بوده و هدف بازگرداندن منابع امانت گرفته شده در موعد مقرر به منظور استفاده همه اعضا از منابع می باشد.

 

 

سوال: شماره حساب کتابخانه چه می باشد؟

جواب: شماره حساب کتابخانه  حساب سیبا  (بانک ملی) 0107300730004 می باشد.

 

سوال: اگر کتاب امانت گرفته شده را گم کرده باشم  چه کنم؟

جواب: طبق قوانین می بایستی همان کتاب را از کتابفروشی ها تهیه کرده و بازگردانید.

 

سوال: اگر کتاب مفقودی در کتابفروشی ها  موجود نبود چه باید کرد؟

جواب: در اینگونه موارد 2 برابر قیمت روز کتاب محاسبه شده و مبلغ آن می بایستی به حساب کتابخانه  واریز شود

 

سوال: ساعات کار کتابخانه چگونه است؟

جواب: ساعات کار بخشهای مختلف کتابخانه از ساعت8 الی 16 جهت مراجعه استفاده کنندگان باز می باشد که در این میان یک ساعت جهت اقامه نماز و صرف غذا تعطیل می باشد. روزهای پنج شنبه نیز از ساعت 8 الی 14 در خدمت مراجعان هستیم.

 

سوال: آیا می توان پایان نامه ها را به امانت گرفت؟

جواب: خیر. طبق قوانین و مقررات استفاده از پایان نامه ها تنها در مکان نگهداری آنان مجاز است و استفاده از این منابع حتما می بایستی با ذکر منبع باشد. همچنین فتوکپی از پایان نامه ها نیز ممنوع می باشد.

 

سوال: آیا می توان با کارت دیگران کتاب به امانت گرفت؟

جواب: خیر این کار اکیدا ممنوع بوده و جزء شرایط عمومی پذیرفته شده از سوی عضو به هنگام ثبت نام و عضویت در کتابخانه می باشد.

 

سوال: آیا می توان کتاب امانت گرفته شده را توسط شخص دیگری به کتابخانه بازگرداند؟

جواب: بله این کار می تواند توسط شخص دیگر انجام پذیرد لذا لازم است در روزهای بعد از آن نسبت به بازگرداندن کتاب اطمینان حاصل نمایید.

 

سوال: چگونه می توان از نشریات و مجلات استفاده کرد؟

جواب: با مراجعه به طبقه اول کتابخانه مرکزی، بخش مرجع و نشریات می توان از بیش از 1000 عنوان مجله و نشریه موجود  استفاده نمود.

 

سوال:  آیا نشریات الکترونیکی نیز موجود است؟

جواب: بله.  با تهیه و راه اندازی سامانه جستجوی رایانه ای نما متن علاقمندان می توانند از بیش از یک میلیون مقاله موجود در این سامانه استفاده نموده حتی می توان با همراه داشتن فلش مموری فایل مورد نظر را ذخیره نموده و همراه خود برای بازیابی در مکان دیگر استفاده نمود.

 

سوال: آیا  می توان متن پایان نامه ها را از سایت کتابخانه مشاهده کرد؟

جواب: بله با تصمیمات شورای پژوهشی واحد، تمامی پایان نامه های سال 1397 به بعد در قالب فایل PDFو واتر مارک شده به صورت تمام متن بر روی سایت کتابخانه بارگذاری شده و قابل مشاهده است. آدرس اینترنتی کتابخانه مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان http://elib.iauh.ac.ir  می باشد

 

سوال: آیا می توان کتاب ها را تلفنی تمدید کرد؟

جواب: بله ، در صورتی که از تاریخ بازگشت کتاب نگذشته باشد می توانید با تماس با شماره 34481136  حداکثر یک بار کتاب را تمدید کنید.

 

سوال: آیا می توان از طریق سایت  کتابخانه کتاب ها را جستجو و یا کتاب های امانتی را تمدید کرد؟

جواب: بله ، تمامی دانشجویان، اساتید و کارمندان و علاقمندان  می توانند از طریق آدرس http://elib.iauh.ac.ir اقدام به جستجوی تمامی منابع کتابخانه اعم از کتاب، پایان نامه و پایان نامه دیجیتال نمایند  و همچنین در صورت عضو بودن در کتابخانه مرکزی به قسمت ثبت نام، عضویت در پورتال مراجعه نموده و پس از عضویت در پورتال از امکانات متنوع این پورتال اعم از تمدید مدارک، مشاهده مدارک امانت گرفته شده و تاریخ بازگشت آن و ...استفاده نمایند. خاطرنشان می سازد به هنگام عضویت در پورتال کتابخانه نام کاربری همان شماره عضویت شما  و رمز عبور شما شماره شناسنامه شما می باشد.